Moje cesta k Bachovým esencím

K Bachově květové terapii jsem se dostala díky svým dvěma malým dětem, se kterými jsme řešili (a stále průběžně řešíme) spoustu problémů typických pro malé a předškolní děti.  

Problematický nástup dítěte do školky 

Prvním impulzem, který mě a mého muže vůbec na cestu Bachových esencí přivedl, byl poměrně dost problematický první nástup do školky u našeho syna. Syn, který měl tehdy něco málo přes 3,5 roku, se ve školce ani po třech měsících vůbec neadaptoval. Celkově snášel tuto životní změnu velmi špatně, nebyl schopný se s ní vyrovnat a jakkoli ji přijmout. Nástup do školky ho natolik negativně zasáhl, že byl jako náměsíčný, jako tělo bez duše, nejedl, hubnul před očima, špatně spal, i doma často plakal nebo byl naopak nepřiměřeně vzteklý, téměř agresivní. Aby se vyhnul školkové docházce, uchyloval se raději k nemocem. V samotné školce bylo jeho chování natolik nepřijatelné, že nám paní učitelky doporučily, abychom syna na přechodnou dobu ze školky úplně stáhli, ponechali ho nějaký čas doma a "zapracovali" na tom, aby po návratu (který připadal na leden, tedy doba, kdy se všichni vracejí po vánočních prázdninách) ve školce začal "normálně fungovat". Neměla jsem příliš představu, co bychom měli se synem doma dělat, aby se mu najednou začalo ve školce líbit. Věděla jsem jen, že potřebuje co nejvíc lásky a pohlazení po duši.

Květy Holly - Cesmíny ostrolisté
Květy Holly - Cesmíny ostrolisté

A bylo to právě tehdy, kdy k nám byly najednou jako z nebe seslány Bachovy květové esence. Tehdy ještě s pomocí jiné terapeutky jsme sestavili mix Bach květů, které měly řešit synovy problémy a zlepšit jeho psychiku tak, aby mohl ve školce normálně fungovat a především aby byl spokojený a šťastný. Nebyl to zdaleka jen synův stres ze školky, který jsme u něho řešili. Také jsme chtěli upravit jeho dominantní a panovačné chování vůči nám všem v domácnosti, žárlivost a s tím související agresivní výbuchy směrem k jeho mladší sestřičce, pak taky neschopnost skamarádit se s jakýmikoli vrstevníky a hrát si s nimi, naprosté nerespektování autorit (např. ve školce paní učitelky) a mnoho dalších. 

Užívání esencí a jejich vliv na změnu chování dítěte

Syn užíval z namíchané směsi esencí 4 kapky čtyřikrát denně. Ale popravdě zpočátku jsme mu kapali mnohem častěji, prostě kdykoli se nám začal jevit jako neúnosný a nešlo s ním vydržet. Náš chlapeček se překvapivě vůbec nebránil, skvěle při užívání spolupracoval, vždycky když jsem za ním šla s tím, že dostane Bachovy esence, tak jakoby se kolem rozprostřela atmosféra "vyššího záměru" a on se naprosto zklidnil, zastavil se v tom, co právě dělal, užil si v klidu kapky a pak zase pokračoval ve své činnosti.

Už během užívání první lahvičky asi po dvou až třech týdnech jsme byli svědky toho, jak se mění, jak je najednou hodnější a milejší. Najednou začal hezky a láskyplně komunikovat se svou mladší sestřičkou, z čista jasna byl ochotný jí s ledasčím pomoci (zatímco dříve jí spíš ubližoval). Aktivně si sám začal vyhledávat aktivity a začal navrhovat i společné hry a zábavu, už se jen bezcílně neflákal a nenudil se (což bylo dřív velmi časté). Co začal užívat Bachovy esence, byla s ním celkově větší pohoda a radost. I my rodiče jsme najednou pocítili úlevu, neboť péče o něho byla méně stresující, méně vyčerpávající, jakoby se s ním najednou dalo na všem domluvit. Měli jsme úplně vyměněné dítě, v pozitivním smyslu!

A návrat do školky? Pořád jsme si říkali, že když měsíc nebyl ve školce (kterou před tím totálně nesnášel a byl z ní naprosto zdeprimovaný), tak pro něho bude návrat tak jako tak šok. Měli jsme strach, aby ten relativně pohodový kluk, kterým se během měsíce užívání Bachových esencí stal, opět nespadl do černé tmy zoufalství, deprese, vzteku a agrese, nechuti k jídlu, nechuti si hrát a zabavit se, neochoty spolupracovat na čemkoli. Ale naše obavy se nenaplnily! Syn po měsíční odmlce přijal školku skvěle, ani jednou už v ní pak neplakal, dokonce ani v prvních dnech. Už od prvního dne po návratu ve školce spolupracoval se svými učitelkami, začal se zapojovat do aktivit a hraní, normálně jedl a brzy si tam našel i kamarádku, jakož ani ostatních dětí se už tolik nestranil. Důležité bylo, že o školce mluvil pozitivně, vykládal, co v ní ten den prožil, co bylo k jídlu atd. Pro nás do té doby něco nevídaného! I doma se choval stále pěkně a bylo na něm vidět, že je celkově v pohodě. V užívání Bachových esencí pokračoval i v dalších měsících, jen jsme průběžně obměňovali konkrétní výběr Bach květů v užívací lahvičce tak, abychom vždy řešili aktuální problémové stavy, které se u něj objevily*.

*Pozn.: Je zcela normální, že v průběhu užívání Bachových esencí vyplynou na povrch další, nové emoce. Postupně se odhalují nové problémy, dosud ukryté uvnitř a tudíž ne tolik patrné. Je to odkrývání vrstev, něco jako loupání cibule. Nové emoce, které vyplavou napovrch, nás postupně navádějí dalším směrem a určují, které Bach květy bude potřeba zahrnout do užívání v další fázi.  

Okusování nehtů, pocity poníženosti a výbuchy hněvu u dítěte

Bachovy květové esence nám úplně změnily život, protože to, jak se dítě doma chová a jak prospívá, ovlivňuje zdraví a pohodu celé rodiny. Rozhodli jsme se tedy souběžně podávat Bachovy květy i mladší, tehdy ani ne tříleté, dceři. Ta si v té době asi rok zoufale okusovala nehty, byla velmi vystresovaná z agresivního a žárlivého chování svého staršího bratříčka, sice nedobrovolně ale přesto se mu ve všem podřizovala, místy se ho téměř bála. Měli jsme problém s jejími výbuchy zuřivosti a častým hysterickým pláčem, který přicházel vždy náhle a neočekávaně. Dcerka na všechno reagovala neúměrně podrážděně a také nás trápila její přílišná neposednost, nesoustředěnost, neschopnost vydržet chvíli u jedné aktivity. 

Květ Cherry Plum - Slívy třešňové
Květ Cherry Plum - Slívy třešňové

Ani u mladší dcery nás Bachovy esence nezklamaly. Už během prvního měsíce užívání si přestala kousat nehty! To byl pro nás ohromný úspěch a radost. A taktéž ostatní problémy se postupně zmírnily. Její vztah ke staršímu bratříčkovi dospěl do roviny plnohodnotného partnerství, byla už s ním schopná komunikovat jako rovný s rovným, přestala se ho bát. A to nejen díky tomu, že ona sama užívala Bachovy esence, ale zcela určitě i díky tomu, že on sám změnil následkem esencí své chování vůči ní. Byli jsme šťastní, doslova uchvácení, když jsme pozorovali tyto změny u našich dětí, které se odehrály během pouhých několika týdnů vlivem Bachových esencí.

Můj další osobní rozvoj

Když jsem poznala, jak pozitivně, velmi jednoduchým a nenásilným způsobem mohou Bachovy esence ovlivnit život člověka, neváhala jsem a rozhodla se pro absolvování kurzů Bachovy květové terapie pod záštitou Bachova centra v Anglii, zde v České republice pod vedením zkušené lektorky a terapeutky Katariny Michel. Bachovy esence se staly součástí mého života, užíváme je v rodině v podstatě všichni, ať už řešíme nějaký konkrétní problém nebo čistě za účelem osobního rozvoje a ve snaze přiblížit se našim životním cílům a osobnímu naplnění. A jsem šťastná, že můžu vědění, které jsem získala poznáním Bachových esencí, předávat dál a pomoci tak dalším lidem, kteří to mohou potřebovat.

Trápí Vás nebo Vaše děti starosti, se kterými si nevíte rady, a cítíte, že právě Bachovy esence by Vás mohly dostat do rovnováhy? Neváhejte mě kontaktovat, ráda Vám poradím vhodné Bach květy a připravím pro Vás lahvičku esencí na míru. 

  • Na prvním obrázku vidíte květy Cesmíny ostrolisté, ze kterých se získává esence Holly - ta je výborná na sourozeneckou žárlivost a jakékoli projevy závisti a nenávisti mezi dětmi (obdobně tato esence funguje samozřejmě i u dospělých). Esenci Holly jsme dávali oběma našim dětem jako jednu z prvních a velmi se nám osvědčila.
  • Druhý obrázek zobrazuje strom Slívy třešňové v květu. Z jejích malých květů se připravuje esence Cherry Plum - skvělý pomocník na výbuchy hněvu, agresivní chování včetně třískání s předměty (např. když děti ze vzteku ničí hračky), hysterické výlevy, nekontrolovaný pláč a jiné. I s touto esencí jsme u obou našich dětí začínali.

Pozn.: Bachovy květové esence jsou zcela bezpečné, nemají žádné vedlejší účinky a jsou nenávykové. Mohou je bez obav užívat i malé děti, těhotné a kojící ženy. Pomáhají i zvířatům.

Upozornění: Bachovy květové esence nejsou lék. Užívání Bach květů nenahrazuje lékařskou péči ani lékařem stanovenou a doporučenou léčbu.